Історія громади


Із глибина віків територія громади — це частина історичної Волині, яка склалася в часи становлення давньоукраїнської держави. Заселена територія була ще у ІХ-Х ст. Про це свідчить поселення Замкова гора над річкою Стир недалеко від Вараша. Його пов’язують з літописним племенем дулібів.
З 1199 року територія громади була складовою Галицько-Волинського князівства, а з 1340 року — Великого князівства Литовського. У 1442 році село Вараш стало належати князям Чарторийським. За їх меценатства у 1776 році в селі була збудована церква Архистратига Михаїла. Після Першої світової війно, з березня 1921 року, територія громади відійшла до Польщі, а з 17 вересня 1939 року — до УРСР.
25 травня 1973 року міністр енергетики і електрифікації СРСР П. Непорожній забив перший кілочок на місці спорудження атомної електростанції на околиці села Вараш. Паралельно із електростанцією будувалось селище Енергетиків. В серпні 1979 року закладено перший кубометр бетону у фундамент РАЕС.
15 березня 1977 року новозбудованому населеному пункту Володимирецького району Ровенської області присвоїли найменування — селище Кузнецовськ.
14 вересня 1984 року селище Кузнецовськ отримало статус міста.
Пуск першого енергоблока відбувся 22 грудня 1980 року, рівно через рік введено в дію другий енергоблок. Третій енергоблок-мільйонник введено в дію у грудні 1986 року. У 2004 році в об’єднану енергосистему України був включений четвертий енергоблок.
З червня 2016 року Верховна Рада України повернула місту історичну назву – Вараш.
В рамках реформи децентралізації у 2018 році до територіальної громади міста Вараш приєднано територіальну громаду села Заболоття, а в 2020 році приєднано села Більська Воля, Березина, Кругле, Рудка, Сопачів, Діброва, Щоків, Собіщиці, Стара Рафалівка, Бабка, Мульчиці, Журавлине, Кримне, Уріччя, Озерці, Городок.


Символіка і географічні дані


 Varash attention506 7Адміністративний центр громади — місто Вараш. Герб міста являє собою щит, виконаний у традиціях української геральдики. На самому гербі знизу, на передньому плані, стилізоване зображення ялинок, посередині — графічне зображення градирень атомної електростанції та над ним — атом з електронами. Місто Вараш також має свій прапор.

Громада розташована у північний частині Рівненської області на північному заході України. Межує з Волинською областю та Зарічненською, Володимирецькою, Рафалівською, Полицькою громадами Рівненської області. Громада входить до Вараського району, а місто Вараш — районний центр. Відстань від міста Вараш до міста Рівного автомобільними дорогами — 166 км. До міжнародної автомагістралі Київ-Варшава — 25 км, до найближчої залізничної станції Рафалівка — 12 км. Площа Вараської МТГ становить 606,9 кв. км. Населення — 52498 осіб, з них міського — 41711 осіб, сільського — 10787 осіб. Територією громади протікає річка Стир, є багато озер (найбільше — оз. Біле, розташоване в 13-18 км на північний захід від міста Вараш).