З 22 по 26 січня відбудеться тиждень поінформованості про радон – невидимий радіоактивний газ. Центр громадського здоров'я МОЗ України наголошує на його потенційній небезпеці та способах захисту від шкідливого впливу.
Радон утворюється під час розпаду урану, який може міститися в будівельних матеріалах, а також у ґрунтах під будівлями. Це інертний газ без кольору та запаху, який розчиняється у воді та тканинах організму. Через короткий період напіврозпаду – лише 3,8 доби – радон здатен швидко накопичуватися в замкнених приміщеннях, зокрема на перших поверхах і в підвалах.
Радон та його продукти розпаду випромінюють альфа-частинки, які можуть викликати рак легень. У Європі, зокрема в Україні, радон є другим після куріння фактором ризику захворювання на рак дихальних шляхів. За даними ВООЗ, від 3% до 14% випадків раку легенів у світі пов'язані саме з впливом радону. Окрім того, цей газ може негативно впливати на імунну, кровотворну та статеву системи, знижуючи загальну опірність організму.
Основними джерелами радону є ґрунт під будинками, будівельні матеріали, вода з артезіанських свердловин та природний газ, який використовується у побуті. В Україні здійснюється контроль за будівельними матеріалами, тож рівень радону в житлових будинках зазвичай незначний.
Для захисту від радону необхідно регулярно провітрювати приміщення, встановлювати вентиляцію у підвальних і цокольних приміщеннях, використовувати якісні будматеріали під час будівництва чи ремонту та герметизувати підлогу й щілини у стінах.
В Україні затверджено "План заходів щодо зниження рівня опромінення населення радоном на 2020–2024 роки", а також введено в дію "Порядок проведення моніторингу радону" і "Методику проведення моніторингу радону". Ці заходи спрямовані на збереження здоров'я громадян. Дбаймо про своє здоров'я та захистимо себе від впливу радону!