Вараський районний відділ філії Державної установи "Центр пробації" у Рівненській області інформує щодо сучасних умов трансформації кримінально-виконавчої системи України, в якому особливого значення набуває розвиток системи пробації — інструменту, що дозволяє особам, які вчинили правопорушення, не опинитися за гратами, а пройти шлях виправлення в умовах свободи, під наглядом і підтримкою фахівців.

Що таке пробація?

Пробація — це система нагляду та соціально-виховної роботи з особами, засудженими до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі. Головною метою пробації є попередження повторних злочинів та сприяння ресоціалізації правопорушників.

28 березня 2024 року був прийнятий Закон України №3342-IX, яким запроваджено новий вид покарання – пробаційний нагляд. Впровадження пробаційного нагляду став важливим кроком  у реформуванні української правової системи.  Це покарання є більш гуманним та ефективним, ніж тюремне ув’язнення, а також воно має значні переваги для суспільства. Станом на 22.04.2025 року на обліку  у Вараському районному відділі філії Державної установи "Центр пробації" у Рівненській області перебуває 12 суб’єктів пробації, які засуджені до пробаційного нагляду, з ними систематично проводяться профілактичні бесіди, здійснюється соціально-виховна робота. Дані особи стають на шлях виправлення, вони розуміють, що їм дали шанс зберегти свій звичний спосіб життя та змінити його на краще.

Пробація це великий крок в майбутнє:

Для правопорушника:

  • відсутність ізоляції від суспільства;
  • збереження сім’ї та ролі в суспільстві;
  • допомога у подоланні шкідливих звичок, зміні прокримінального мислення, контроль поведінки та емоцій;
  • підтримка під час змін.

Для громади:

  • справедливе правосуддя: баланс між карою за вчинене правопорушення, відшкодуванням завданої шкоди та інтересами членів суспільства;
  • убезпечення громади від вчинення повторних злочинів.

Для держави:

  • для платників податків виправлення правопорушника на 10 разів дешевше, ніж його утримання у в’язниці;
  • зниження рівня злочинності;
  • європейський шлях розвитку та гідне представлення держави на міжнародному рівні.

У результаті роботи персоналу органів пробації до суспільства повертається повноцінна людина — громадянин, який працює, сплачує податки, поважає закон, створює родину та активно долучається до життя своєї громади.

Розвиток системи пробації — це не лише крок до гуманізації кримінального правосуддя, але й стратегія, яка дозволяє будувати безпечніше, справедливіше та відповідальніше суспільство. Альтернативи позбавленню волі доводять свою ефективність, зменшуючи повторність злочинів і надаючи людям другий шанс. Україна впевнено рухається в цьому напрямі, і майбутнє пробації виглядає перспективно. 

Вараський районний відділ філії Державної установи "Центр пробації" у Рівненській області