Водно-нітратна метгемоглобінемія — захворювання, обумовлене значним підвищенням вмісту метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін, що призводить до кисневого голодування тканин (гіпоксії).

На водно-нітратну метгемоглобінемію хворіють, зазвичай, немовлята, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з приватних або інших джерел децентралізованого водопостачання (колодязів), яка містить значну кількість нітратів. При цьому кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність майже у два рази, а забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах – чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. У немовлят та дітей першого року життя спостерігається дефіцит ферментів, які перетворюють метгемоглобін, що призводить до його накопичення. Саме тому, чим менша дитина, тим тяжче перебігає хвороба. Внаслідок порушення нормального формування кров’яних тілець шкіра дитини набуває синьо-сірого відтінку.

Оскільки на сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів з води в умовах децентралізованого водопостачання для запобігання виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, передусім не слід вживати питну воду, забруднену наднормативними концентраціями нітратів, а також дотримуватись норм санітарного законодавства при облаштуванні та утриманні джерел водопостачання, при проведенні санацій та при знезараженні води децентралізованих джерел питного водопостачання, що визначені ДСанПіН 2.2.4-171-10 "Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною".

Тому спеціалісти Вараського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області наголошують, що основними заходами по профілактиці водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей до 3 років є використання для приготування їжі та питних цілей чистої від нітратів питної води, а саме фасованої, бутильованої столової води.

Тож пам'ятайте, що питна вода з колодязя — цілющий скарб, але він вимагає дбайливого, господарського ставлення, належного облаштування, утримання, профілактичної чистки та дезинфекції та здійснення періодичного контролю за якістю питної води.

Власне здоров'я та здоров'я дітей — у Ваших руках!